جستجو
همه دسته ها
  منو بسته
  بازگشت به همه

  همه چیز درباره مونوپولی

  همه چیز درباره مونوپولی

  تاریخچه ساختن مونوپلی
  بازی مونوپلی به معنای انحصار می باشد که در قرن بیستم طراحی شد. این بازی علاوه بر محبوبیت فراوان به یک نماد فرهنگی هم تبدیل شده است و روایات افسانه ای در آن وجود دارد.
  در دوران رکود بزرگ مردی به نام چارلز دارو مونوپلی را ابداع کرد او که آدم فقیری بود قصد داشت ایده بازی اش را به شرکت هایی مثل پارکر برادرز بفروشد اما موفق نشد. او تصمیم گرفت خودش این بازی را تولید کند و با رشد و محبوبیت این بازی میان مردم سرانجام کمپانی برادرز بازی او را خرید و چارلز دارو ثروتمند شد. در واقع دارو هرگز مخترع این بازی نبود بلکه دوستانش به او نحوه بازی را یاد دادند و او بازی را طراحی کرد.
  پارکر برادرز آن زمان شرکت پر مسئله ای بود که در برابر کپی برداری رقبایش بسیار ناتوان بود. این شرکت با اینکه بازی موفق پینگ پونگ را توانست به نام خودش ثبت کند اما با افزایش محبوبیت بازی رقبا نسخه هایی را تولید کردند که تفاوت های زیادی با این بازی داشت از این رو از لحاظ قانونی نقض مالکیت معنوی به حساب نمی آمد و این شرکت در مقابل کپی و تقلید محصولاتش بی دفاع مانده بود اما مونوپلی برای پارکر برادرز شروع جدیدی بود و اگر شرکت می توانست از خود تاریخچه ای مخصوص برای بازی بسازد قادر به کنترل کردن ایده خود می شد و از این جریان هم پارکر و هم داور سود می بردند.
  مونوپلی الهام گرفته از بازی لندلورد است که در سال 1904 توسط الیزابت مگی ابداع شد. این بازی شباهت های زیادی به مونوپلی داشت اما چند ویژگی منحصر به فرد هم داشت. بازی لندلورد مثل مونوپلی گزینه رفتن به زندان، ایستگاه های قطار در چهار طرف میدان و حتی پول مصنوعی داشت. این بازی مبتنی بر اندیشه های هنری و سیاسی جورج اقتصاد دان معروف بود که معتقد بود مردم باید به جای مالیات بر درآمد برای زمینی که در آن استفاده می کنند هزینه بپردازند. این ایده الهام بخش ابداع بازی شد و بازیکنان برای بدست آوردن انحصار زمین ها با یکدیگر رقابت می کردند. گرچه این بازی موفقیت چشم گیری نداشت و تنها یک نسخه از آن در اسکاتلند ساخته شد اما الیزابت مگی به هدف خود رسید و آن هم گسترش اندیشه های هنری و سیاسی جرج بود. فروش بازی لندلورد همچنان ادامه داشت اما هیچگاه پر فروش بازار نشد. انجمن طرفدار جورج با آوردن اسم خیابان ها و محله های نیویورک به کمک آپتون سینکلیر منتقد اجتماعی پر نفوذ، کمک شایانی به محبوبیت این بازی کرد و در نهایت برای اولین بار بود که مردم اسم بازی را مونوپلی نامیدند. پارکر برادرز به کمک ثبت اختراع و پول منشاء اصلی و واقعی مونوپلی را برای خود حفظ نمود و حتی به کسانی که قصد داشتند بازی آنتی مونوپلی که به معنای عدم انحصار بود را بسازند اجازه ساخت بازی را نداد و هنگامی هم که این بازی ساخته شد برادرز مخالفت کرد و از رالف آنسپاچ درخواست کرد که به عنوان مدیر اجرایی در شرکتش کار کند و به او 500 هزار دلار پول داد وخواستار این شد که رالف بازی آنتی مونوپلی را دیگر تولید نکند البته وی نپذیرفت و در نهایت رالف آنسپاچ با تحقیق در مورد گذشته این بازی به جزئیات و حقایق پنهان شده اش پی برد و در دادگاه این حقایق را افشا کرد.
  پنج نکته اصلی که مونوپلی به ما آموزش می دهد و باید به آن توجه داشته باشیم.
  1. همیشه پول نقد در دسترس داشته باشیم
  این اصل مهم همواره در دنیای مالی صدق می کند و زمانی که بدون هدف تنها به بازی و سرگرمی روی بیاورید و هر چیزی را خریداری کنید، زمان پرداخت هزینه های خود هیچ پولی نخواهید داشت و آنگاه مجبور می شوید سرمایه های خود را با قیمت پایین تر بفروشید و اگر خوش شانس نباشید ورشکسته خواهید شد.
  2.صبور باشیم
  بدانید که چه وقتی و چه موقع چه ملکی را خریداری کنید و چه هنگام دست به معامله بزنید.
  3.به نقدینگی خود اهمیت زیادی بدهیم
  این بازی ساده در ابتدا با مقدار کمی پول شروع می شود و هدف این است که ما اخرین نفری باشیم که همچنان پول دارد. راه برنده شدن این است که از املاک خود اجاره دریافت کرده و جریان نقدینگی همواره برقرار باشد. هرکسی این را نمی داند اما ارزشمندترین دارایی در بازی مونوپلی که بیشترین در آمد را ایجاد می کند چهار خط راه آهن است.
  4.گرانترین ملک لزوما بهترین ملک نیست
  خیلی ها در بازی مونوپلی بازنده می شوند چرا که اغلب می خواهند مالک گرانترین ملک ها باشند و هیچ توجهی به قیمت گران آن هم نمی کنند. آنها تنها به جریان درآمدی توجه می کنند. تمرکز روی جریان نقدینگی بدون اینکه هزینه ها را حساب کنیم مثل این است که چشم بسته بازی کنیم.
  5. تمام پول خود را در یک جیب نگذاریم
  در این بازی نمی توانید با داشتن تنها یک دارایی برنده شوید از طرفی هم قادر به خریدن همه چیز نخواهید بود .اغلب برنده کسی است که سرمایه بیشتری دارد و میتواند اجاره بیشتری بگیرد.
  روش انجام بازی مونوپلی
  در این نسخه بازی سرعت بیشتری دارد و برخی از قوانین آن نیز کاملا تغییر کرده است.
  قوانین خرید خانه
  شما دیگر مجبور نیستید صبر کنید تا سِت رنگی پیدا کنید، هر ملکی که شما می‌خرید به سرعت خانه دریافت می‌کند. برای دریافت اجاره باید مهره‌ی خانه‌ی خود را روی شماره 1 در نوار رنگی بالای خانه قرار دهید. این کار نشان می دهد که شما در سطح 1 پرداخت اجاره هستید. این امکان وجود دارد که ملک شما تا سطح 5پرداخت اجاره بالا برود.
  توجه داشته باشید حتی اگر خودتان وارد ملک خودتان بشوید سطح قیمت اجاره افزایش پیدا می‌کند. هربار که اجاره بالا می‌رود باید مهره‌ی خانه را تکان داده و به سطح بعد ببرید، توجه کنید که در هر ملک فقط یک مهره‌ی خانه باید وجود داشته باشد.
  بیشترین حد اجاره سطح 5 است و اجاره کمتر از سطح 1 نمی‌تواند باشد. مگر این که یک ملک بخاطر قرض به بانک برگردانده شود. در این مرحله این ملک بدون صاحب است و به حالت اول برمی‌گردد.
  هر ملک یک سندکارت دارد که اجاره را نشان می‌دهد. اگر قیمت اجاره را فراموش کردید فهمیدن اجاره‌ی ملک شما بسیار آسان است. کافی است که موارد زیر را انجام دهید:
  سند کارت را روی دستگاه بگذارید تا قیمت اجاره را نشان دهد و بعد دکمه‌ی ضربدر را فشار دهید گر این کار را نکنید دستگاه فکر می‌کند که می‌خواهید خانه را بخرید یا اجاره دهید اگر دکمه‌ی ضربدر را بزنید دستگاه پس از 10 ثانیه به صورت اتومات به حالت اولیه باز می‌گردد.
  هیئت مدیره بازی
  اگر که به بُرد نگاهی بیاندازید متوجه می‌شوید که اسم املاک مانند نمونه‌ی کلاسیک است اما بخش change یا community chest space وجود ندارد و بجای آن قسمت event . location اضافه شده است.
  Event روی بُرد به این معنی ‌است که اجاره بالا می‌رود یا پایین می‌آید، یا باید پول بگیرید یا بدهید یا این که می‌تواند شما را به زندان بفرستد. Location به شما اجازه می‌دهد که پول پرداخت کنید و در عوض آن به هر ملکی که روی صفحه می‌خواهید بروید و آن را بخرید. هیچ معامله‌ای در این بخش وجود ندارد اما این فضا به شما کمک می‌کند تا شما سِت‌های رنگی را هوشمندانه جمع کنید.
  شما متوجه شدید که هیچ پول نقدی در این بازی وجود ندارد. این نوع از مونوپلی کمک دستگاه محاسبه می‌کند و بقیه کارها را به راحتی و سرعت برای شما انجام می‌دهد. با کمک کارت بانکی شما هر وقت که بخواهید از املاک و نقدینگی خود مطلع می‌شوید.
  Title Deed کارت به دستگاه اجازه می‌دهد بدانید که چه ملکی برای شماست و سطح اجاره‌ی آن چیست.
  هر کارتی را که روی دستگاه می گذارید باید دستگاه صدا بدهد. اگر صدایی نشنیدید یعنی کارتی که گذاشتید هنوز REGISTER نشده است. برای reset کردن دستگاه، دکمه‌ی ضربدر را 5 ثانیه نگه دارید. سپس هرکدام از دکمه‌های دستگاه را که فشار بدهید، دستگاه روشن می‌شود و می‌توانید بازی جدید را شروع کنیدحالا، دستورالعمل زیر را بخوانید تا همه چیز آسان‌تر شود.
  Event کارت‌ها را در جایگاه خود روی صفحه بگذارید.
  Title deed کارت‌ها را بر اساس سِت‌های رنگی جدا کنید.
  خانه ها را کنار Title deedها قرار دهید.
  به هر بازیکن یک ژِتون بدهید که با کارت بانکی‌اش سِت است.
  تمام ژتون ها را روی حالت go بگذارید.
  دستگاه را وسط بُرد قرار بدهید
  هر بازیکن باید کارت بانکی خود را روی دستگاه بگذارد و آن را فعال کند.
  وقتی آماده‌ی بازی شدید دکمه‌ی تیک را فشار دهید. 1500m به صورت اتوماتیک به حساب شما اضافه می‌شودچطور برنده شوید؟ املاک بخرید. املاک شما در پایان بازی کلی می‌اَرزد.
  شما باید بیشترین پول و اَملاک را داشته باشید در حالی که یه نفر دیگر ورشکست می‌شود. دستگاه، اموال همه را محاسبه می‌کند و برنده را مشخص می‌کند. جوانترین بازیکن باید بازی را شروع کندو باید توجه داشت که بازی به صورت ساعت‌گرد می‌چرخد.
  شروع بازی
  تاس بیندازید، با توجه به شماره‌ی تاس ژتون خود را دور صفحه به صورت ساعت‌گرد حرکت دهید.
  اگر جفت آوردیم چیکار کنیم؟
  یک بار دیگر تاس بیندازید، اگر سه بار پشت هم جفت آورید به زندان می‍‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌روید و نوبت شما تمام می‌شود. نفر سمت چپی شما باید بازی را شروع کند.
  کجا باید بایستید
  برای این که بفهمید کجا بایستید و خانه‌ای که روی آن قرار گرفتید چه معنایی دارد، خانه‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.
  املاک بدون مالک
  وقتی شما به خانه‌ای رسیدید که مالکی نداشت باید آن را بخرید یا به حراج بگذارید.
  چگونگی خرید ملک
  با کارت بانکی خود از طریق دستگاه، ملک مورد نظر را خریداری کنید. روی هر خانه قیمت آن ملک نوشته شده. حالا دستگاه میزان پول شما را نشان می‌دهد و اگر پول داشته باشید آن ملک برای شماست. حالا یکی از مهره‌هایی که شبیه خانه هست را روی ملکی که خریدید بگذارید. هر بار کسی وارد آن ملک شود باید اجاره بدهد. قیمت اجاره با توجه به تعداد کسانی که وارد ملک می‌شوند بالا می‌رود.
  حراج ملک
  اگر بازیکنی به خانه‌ای بدون مالک رسید و با توجه به قیمت ملک نخواست و یا نتوانست آن را بخرد می‌تواند به حراج بگذارد. همه‌ی بازیکنان میتوانند در حراج شرکت کنند .
  کارت title deed ملک کورد نظر را روی دستگاه بگذارید.
  دکمه M را بزنید بعد از آن آیکون چکش روی صفحه‌ی نمایش نشان داده می‌شود.
  حالا قبل از شروع حراج باید چند نکته را بدانید:
  حراج زمان مشخصی دارد و در همان بازه‌ی زمانی باید در حراج شرکت کنید
  برای پیشنهاد دادن دکمه M را فشار دهید با هر بار فشار دادن دکمه M مبلغ 20M شارژ می شود . برای هربار پیشنهاد حراج باید دکمه‌ی M ا فشار بدید تا پیشنهاد شما ثبت شود.
  آخرین نفری که پس از زمان مشخص شده پیشنهاد بدهد، جریمه می‌شود و باید ملک را به همان قیمتی که روی خانه نوشته شده بخرد.
  برنده‌ی حراج می‌تواند ملک را به کمک کارت بانکی‌اش بخرد.
  حالا اگر هیچکس نخواست در حراج شرکت کند...
  مشکلی نیست. فقط دکمه‌ی ضربدر را فشار دهید و بازی را ادامه دهید.
  کارت‌های همرنگ = اجاره‌ی بیشتر
  برای به دست آوردن کارت‌های همرنگ باید مبلغ زیادی بپردازید. آخرین ملک را در هر سِت رنگی که می‌خواهید، بخرید. این کار باعث می‌شود که قیمت اجاره‌ی تمام املاکی که در آن سِت قرار دارند، بالا رود.
  اگه 2 یا چند بازیکن، یک ست رنگ داشت، قیمت اجاره برای هرکدام به صورت جداگانه بالا می‌رود. اگر فقط یک بازیکن سِت را در اختیار داشته باشد، قیمت اجاره دو برابر می‌شود.برای دیدن افزایش اجاره‌ها و موجودی حساب بانکی از دستگاه استفاده کنید و بعد از مشاهده، علامت ضربدر را بزنید تا بازی ادامه پیدا کند.
  املاک مالک دار
  اگر خانه‌ای که شما در آن هستید مالک داشت باید به مالک اجاره پرداخت کنید.
  حالا چطور این کار را بکنید؟
  از کارت title deel خود استفاده کنید.
  دستگاه مبلغ اجاره را از کارت بانکی شما کسر و به اعتبار مالک اضافه می‌کند.
  مهره‌ی خانه شکل را یک مرحله جلو ببرید. هر بار بازیکنی در خانه‌ای قرار بگیرد که آن خانه مالک دارد اجاره آن ملک بالا می‌رود. آیا در حال حاضر هیچ پولی ندارید؟
  اگر هیچ پولی نداشتید که اجاره را پرداخت کنید دستگاه به شما اطلاع می‌دهد و شما باید از املاک خود برای پرداخت اجاره استفاده کنید
  چک کردن مبالغ اجاره از طریق دستگاه
  می‌توانید ارزش املاک خود را از طریق دستگاه بفهمید. برای این کار باید:
  Title deed کارت را روی دستگاه قرار دهید. بلافاصله دکمه‌ی ضربدر را روی دستگاه فشار دهید. اگر سرعت عمل نداشته باشید دستگاه از حساب شما مبلغ کثر می‌کند.
  اگر دکمه‌ی ضربدر را فشار ندهید، دستگاه به صورت اتوماتیک به حالت اولیه‌ برمی‌گردد.
  خانه ی event
  وقتی به خانه event رسیدید باید اولین کارتی که روی دسته‌ی کارت‌ها هست را بردارید و آن را بلند بخوانید.
  Event کارت را روی دستگاه بگذارید و دستورالعمل روی کارت را اجرا کنید. می‌توانید هرکدام از املاکی را که می‌خواهید انتخاب کنید. این ملک می‌تواند برای شما نباشد.
  Event ارت‌های استفاده شده را زیر دسته‌ی کارت‌ها بگذارید. اگر براساس event کارن حرکت میکنی اجازه عبور از خانه go را ندارید.
  بعضی از eventها همسایه‌های شما را هم تحت تاثیر قرار می‌دهند. همسایه یعنی املاک نزدیک به شما. چه اطراف شما باشند یا یک خانه دورتر. تغییرات کارت event فقط روی املاک صاحب دار اعمال می‌شوند. اگر املاک همسایه‌ مالک نداشته باشد فقط املاکی که مشخص هستند تحت تاثیر قرار می‌گیرند. یادتان باشد که شما می‌توانید همسایه‌ی املاک خودتان باشید.
  Location
  وقتی که شما به خانه‌ی لوکیشن رسیدید می‌توانید 100m پول بپردازید و به هر ملکی که می‌خواهید، بروید. می‌توانید آن ملک را بخرید یا اگر مالک آن هستید اجاره را بالا ببرید و یا هیچ کاری نکنید.
  گر می‌خواهید حرکت کنید از روی دستگاه گزینه‌ی M را انتخاب کنید تا گزینه location نشان داده شود.
  با کمک کارت بانکی خود 100M را پرداخت کنید.
  ژتون خود را روی هر ملکی که می‌خواهید حرکت دهید.
  Title deed کارتِ آن ملک را روی دستگاه بگذارید.
  با کمک کارت بانکی مبلغ را پرداخت کنید.اگر آن را خریدید مهره‌ی خانه را روی سطح 1 قرار دهید.اگر از قبل آن ملک را دارید، قیمت اجاره آن بالا می‌رود.
  حالا مهره‌ی خانه شکل را روی سطح 1 قرار دهید.
  نکته: اگر از خانه go عبور کردید 200m را جمع نکنید
  خانه ی GO
  وقتی به خانه‌ی GO رسیدید یا از آن عبور کردید باید از بانک 200M بگیرید.
  دکمه‌ی M را فشار دهید تا آیکون فلش نمایش داده شود.
  حالا با کمک کارت بانکی می‌توانید 200M را جمع کنید.

  نظرات
  نوشتن نظر بستن