جستجو
همه دسته ها
  منو بسته
  بازگشت به همه

  آشنایی با اسباب بازی های کنترلی

  آشنایی با اسباب بازی های کنترلی

  کیفیت اسباب بازی های کنترلی
  اسباب بازی های کنترلی مثل ماشین کنترلی، قایق کنترلی و هلیکوپتر کنترلی امروزه در شکل و تنوع بسیار بالا برای هر سلیقه تولید و عرضه می شود که هر کدام قابلیت خاصی دارند و برندهایی مانند: MZ، Revell، Double Eagle و... سعی کرده اند که محصولات بسیار با کیفیتی را روانه بازار کنند تا دست مشتری برای خرید باز باشد. بسیار حائز اهمیت است که از اسباب بازی با کیفیت بالا استفاده شود تا هنگام خرابی محصول بتوان آنرا تعمیر کرد زیرا لوازم جانبی این محصولات در بازار موجود است و قابلیت تعمییر دارند و باید توجه کرد که نمونه تقلبی آن هم در بازار یافت می شود که کیفت مناسبی را ندارند و یک بار مصرف هستند به همین خاطر نباید فریب رنگ و ظاهر اسباب بازی های کنترلی را خرد . آشنایی با اسباب بازی های کنترلی
  ماشین‌های کنترلی به طور کلی شامل دو دسته: ماشین‌های کنترلی الکتریکی و ماشین‌های کنترلی بنزینی می باشند این دو دسته نیز هر کدام کلاس‌های مختلفی مانند: آفرود، آنرود، باگی، باگی آفرود، تراک، دیریفت و ... را دارند. هر کدام از این دو نوع ماشین مزایا و معایب خاص خود را دارند بنابراین نمی‌توان به طور قطعی نوع بهتر را معرفی کرد اما با پیشرفت علم الکترونیک و پیدایش باتری‌های لیپو، ساخت و عرضه ماشین‌های کنترلی الکتریکی بسیار زیاد شده و در ستاپهای مختلف تولید و عرضه می‌شوند و هر کدام علاقه‌مندان به خود را دارند.
  علاوه بر سرعت و قدرت این ماشین ها و عبور از مسیر های سخت که دو عامل اصلی در طراحی این نوع ماشین ها به حساب می آیند امروزه علاقه زیاد مشتریان هم در طراحی این ماشین ها نقش بسزایی دارد که هر فرد بر اساس سلیقه خود می تواند انتخابی شایسته داشته باشد. امروزه اسباب بازی های کنترلی بسیار متنوعی وجود دارد. هریک از این اسباب بازی ها ظاهر و ویژگی های خاصی دارند، اما با این وجود عملکرد های کنترلی در تمام آن ها تقریبا یکسان است.
  به عبارت دیگر، تمام وسایلی که توسط کنترل کننده های رادیویی هدایت می شوند اساسا یک اصل مشترک دارند، تا جایی که در هنگام اجرا تفاوت هایی حاصل می شود و آن ها را در راستای کاربری های معین به پیش می برد. اسباب بازی های کنترلی هر یک به نحوی ساخته شده به عنوان مثال یک ماشین کنترلی نمی تواند پرواز کند و یا مثل یک قایق کنترلی روی آب شناور باشد.
  اجزای اصلی اسباب بازی های کنترلی
  در تمام اسباب بازی های کنترلی برای عملکرد دقیق، اسباب بازی مورد نظرباید به چهار قطعه فرستنده، گیرنده، موتور الکتریکی و منبع برق تجهیز شود تا بتواند کارایی لازم را داشته باشد.
  در ماشین های کنترلی، هواپیما های کنترلی و قایق های کنترلی که همگی به عنوان اسباب بازی هایی با قابلیت کنترل از راه دور شناخته می شوند، دستگاه کنترل از راه دور موجود، وظیفه ارسال امواج رادیویی حاوی دستورات را برعهده دارد و در ادامه گیرنده که عمدتا از یک آنتن و مدار الکتریکی تشکیل می شود این امواج را دریافت کرده و دستورات را به اسباب بازی اعلام می کند تا به این ترتیب کنترل وسیله در اختیار شما قرار گیرد و بتوانید براحتی آن را هدایت نمایید.
  هر اسباب بازی کنترلی حداقل از یک موتور بهره می برد. در نمونه های پیشرفته تر که ساختار پیچیده تری دارند، تعداد موتور ها با توجه به نیاز سیستم می تواند بیشتر باشد. موتور در ماشین های کنترلی باعث چرخش چرخ ها می شود و در هلی کوپتر کنترلی و قایق های کنترلی هم وظیفه چرخاندن ملخک ها را بر عهده دارد.
  منبع انرژی بخش مهمی از اجزای اسباب بازی های کنترلی است که نه تنها از اهمیتی به اندازه سایر اجزا برخوردار است، بلکه در بسیاری از موارد حتی به عنوان مهم ترین قسمت نیز معرفی می شود چرا که این قطعه وظیفه تامین انرژی کل دستگاه را بر عهده دارد و فعالیت سایر قسمت ها به آن بستگی دارد که این منبع انرژی در انواع اسباب بازی های کنترلی می تواند باتری های شارژی، گاز یا حتی بنزین باشد.
  عملکرد اسباب بازی های کنترلی
  با به کار گرفتن این چهار قطعه در انواع اسباب بازی های کنترلی و عملکرد همزمان آن می توان اسباب بازی را به حرکت در آورد. در گذشته اسباب بازی های کنترلی خیلی ساده بودند و اغلب با سیم عرضه می شد و قدرت مانور پایینی داشتند اما امروزه دستگاه کنترل از راه دوری که به همراه این گونه وسایل ارائه می شود، دارای چندین دکمه و عملکرد می باشد که هیجان بازی با این نوع اسباب بازی ها را به مراتب بالاتر برده است. حرکت به طرفین، افزایش یا کاهش سرعت دستگاه را براحتی می توانید کنترل کنید و حتی در سنین پایین تر این موضوع می تواند جنبه آموزشی هم داشته باشد. علاوه بر این، کنترل های فرستنده به شکل فرمان یا پدال هم عرضه می شود و معمولا منبع انرژی آن ها یک باتری ۹ ولتی است. بدون این باتری عملا فرستنده شما قادر نیست امواج رادیویی را به سمت گیرنده ارسال کند و در نتیجه حرکتی انجام شود.
  زمانی که هواپیما، قایق و یا ماشین کنترلی امواج ارسال شده را دریافت می کند، آن ها را به مدار اصلی انتقال داده تا دستورات لازم استخراج شود و در اختیار موتور ها قرار گیرد. موتور ها نیز با توجه به این دستورات عملیات مورد نظر برای انجام خواسته شما را انجام می دهند.
  چگونگی اجرای حرکت های دلخواه
  چند رابط الکتریکی تعبیه شده در دستگاه کنترل از راه دور با لمس یکدیگر و هنگامی که برخورد بین دو یا چند رابط با موفقیت انجام می شود می توان گفت یک چرخه کامل شکل گرفته است در ادامه این چرخش به یک پین مشخص متصل می شود و پالس الکتریکی حاصل از آن از طریق فرستنده ارسال می شوددر اسباب بازی های کنترلی نوع حرکت بر اساس تعداد پالس های الکتریکی تعریف می شود. به عنوان مثال در یک ماشین مسابقه ای کنترلی ۱۶ پالس به حرکت رو به جلو منتهی می شود، و ۴۰ پالس به معنای حرکت در جهت عقب است. در این بین نباید نقش مدار یکپارچه (IC) موجود در اسباب بازی کنترلی را نادیده گرفت ، قطعه ای که وظیفه رمزگشایی سیگنال های دریافتی و تعیین تعداد پالس ها را بر عهده دارد، و دستورات نهایی را به موتور ها انتقال می دهد.
  بررسی انواع ماشین های کنترلی
  گفته شد که ماشین های کنترلی انواع مختلفی دارد که به برسی سطحی چند نوع از آنها می پردازیم. ماشین‌هایی که به عنوان آفرود شناخته می شوند برای قدرت و حرکت بر روی تپه و موانع طراحی شده‌اند.این ماشین‌ها دارای شاسی بلند، کمک فنرهای قوی و لاستیک‌هایی با قطر و گام بیشتر هستند.
  ماشین های آنرود طراحی شان به گونه‌ای است که فقط قدرت حرکت بر روی سطوح صاف مانند جاده را دارند و ماشین کنترلی باگی که با بدنه کشیده‌تر، لاستیک‌هایی با قطر کمتر و شاسی خوابیده در واقع برای سرعت بیشتر، طراحی شده‌اند نه قدرت. با توجه به سرعت بالای این نوع از ماشین‌ها، می‌توان از آنها در سطوح صاف و هموار استفاده کرد.
  ماشینهای دو منظوره باگی آفرود گه طراحی این نوع ماشین‌ها به گونه‌ ایست که هم قابلیت باگی (سرعت) و هم قابلیت آفرود (قدرت) را دارند به همین دلیل شاسی متوسط و چرخ‌ها و سیستم گیربکس و کمک فنر به گونه‌ایست که ماشین هم از سرعت قابل قبولی برخوردار باشد و هم دارای قدرت خوبی باشد و ماشین های کنترلی دیریفت که این نوع ماشین‌ها دقیقا بگونه‌ای طراحی شده‌اند که مناسب برای انجام حرکات نمایشی بر روی سطوح بسیار صاف مانند آسفالت یا سالن‌های ورزشی باشند. همین مزیت در ساخت و طراحی باعث شده است که می توان به راحتی در سر پیچ‌ها با آنها چرخید و حرکات نمایشی انجام داد و در اخر هم به ماشین های کنترلی اسباب بازی می پردازیم که سرعت و قدرت کمتری دارند به همین دلیل نوع ساخت و طراحی آنها مناسب برای سنین ۳ تا ۱۰ سال است و قیمت این نوع در مقایسه با سایر مدل‌ها بسیار ارزان‌تر است.

  نظرات
  نوشتن نظر بستن