جستجو
همه دسته ها
  منو بسته
  بازگشت به همه

  اسباب بازی های ساختنی

  اسباب بازی های ساختنی

  اسباب بازی های ساختنی
  شرکت های متعددی در ساخت اسباب بازی ساختنی وجود دارند. اما اگر بخواهیم بهترین آن ها را نام ببریم تنها می توان لگو را به عنوان پرچم دار این عرصه معرفی کرد. لگو به معنای خوب بازی کردن و در لاتین هم به معنای در کنار هم قرار دادن است. یک شرکت دانمارکی که ابتدا با عروسک های چوبی شروع به کار کرد اما امروزه به دلیل تنوع بسیار بالای محصولات، شاید کمتر کسی باور کند که شروع کاراین شرکت با عروسک های چوبی بوده است. با گذشت زمان این کمپانی تصمیم گرفت که از پلاستیک به عنوان ماده اولیه محصولات خود استفاده کند اما به دلیل تو خالی بودن آنها، اصلا خوب به هم متصل نمی شدند و کیفیت مناسبی نداشتند تا اینکه با خلق فرو رفتگی ها و برجستگی ها بروی آجرها، این شرکت توانست برای خود محبوبیت قابل ملاحظه ای بدست بیاورد و تنوع محصولات خود رادر فروشگاه لگو بالا ببرد. امروزه کودکان در سر تا سر دنیا حدود 5 میلیارد ساعت با لگو بازی می کنند. بالا بودن قیمت برند اصلی لگو باعث شده تا برخی از والدین برای اینکه فرزند خود از بازی با این بلوک های جذاب محروم نمایند، به خرید لگوی ارزان روی بیاورند و از برند هایی که کاملا مشابه لگو دراستفاده کنند.
  در حال حاضر اسباب بازی های ساختنی بسیاری در سراسر دنیا با شکل و تنوع بسیارزیاد تولید می شود و هر روزه این تنوع گسترده تر هم می گردد اما به جرات می توان گفت که این بلوک اگر با هر برندی هم ساخته شود همه آن را با نام لگو می شناسند و ازآن دسته اسباب بازی هایی است که از گذشته تا امروز همراه ما بوده وهیچ گاه کسل کننده و تکراری نخواهد شد و همیشه پاسخگوی خلاقیت هر طیف سنی می باشد.
  ضرورت بازی برای کودکان امری بسیار مهم تلقی می شود که همواره نکته هایی را به همراه دارد و با آموزش این نکات به کودکان می توان شاهد رشد جسمی، ذهنی و حتی احساسی کودکان بود. اصول ساخت لگو کالایی آموزشی و سرگرم کننده است و هدف آن هم بالا بردن اعتماد به نفس کودکان می باشد. لگو برای آموزش داستان های دینی به کودکان سری محصولات عهد آجری را عرضه کرد که آموزش اکثر داستانهای کتاب مقدس را در بر می گیرد.
  امروزه تنوع بسیاری از محصولات لگو، در بازار موجود است و این تنوع هر گروه سنی را در بر می گیرد، باید توجه داشت که چه لگویی را برای چه گروه سنی انتخاب می کنیم. بهتر است از بلوک های بزرگ که کمپانی لگو آنرا به عنوان سری duplo و education تولید کرده است برای کودکان زیر سه سال استفاده کرد و این را هم در نظر گرفت که خودکار بودن رنگ لگو ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. از آنجایی که کودکان عادت دارند تا اسباب بازی ها را در دهانشان بگذراند لذا اگر این بلوک های ساختنی رنگ شده و بدون کیفیت باشند می تواند به کودکان آسیب جدی برساند پس حتما در انتخاب اسباب بازی های ساختنی دقت داشته باشید.
  تاثیر بلوک های ساختنی بر روی کودکان
  لگو فکر و ذهن کودک را کاملا در گیر می کند و باعث می شود بچه ها چیزهایی را بسازند که علاوه بر ساعت ها سرگرمی زیبایی های کم نظیری را خلق کنند و یا اینکه بر حسب علاقه ای که به شخصیت های معروف انیمیشنی دارند با ساخت سری محصولات مربوط به آن سرعت و دقت خود را تقویت نمایند. وقتی کودک با لگو بازی می کند در ذهن خود چیزی را متصور می شود و بعد شروع به ساختن می کند از این رو می توان این بازی را از ارکان اصلی سلامت روانی کودکان دانست که دیدگاه سه بعدی و تصویر سازی را به خوبی به آنها آموزش می دهد و مضافا اینکه به کودکان یاد می دهد که مسائل موجود را به خوبی سازماندهی و حل نمایند همچنین باعث می شود کودکان خوش فکر تر شده و خلاقیت آنها افزایش پیدا می کند.
  کودکان یاد می گیرند تا با مفاهیمی مثل رو، زیر، جلو و عقب آشنا شوند و در هنگام بازی کردن آنها را به کار گیرند. آنها آزادی عمل دارند که چه چیزی را بسازند و اگر خوششان نیامد براحتی آنرا خراب کنند و باز شروع به ساختن نمایند.
  در هنگام بازی با آجرهای لگو مچ و انگشت های ظریف کودک هم تقویت می شود. یکی دیگر از فواید بازی با لگو و اسباب بازی های ساختنی این است که دست ها و چشم ها با هم هماهنگ می شوند و مفهوم هندسه در ذهن کودک جا می افتد و می تواند توانایی های کودک را برجسته تر کند. بازی با لگو سرعت و دقت را به صورت قابل ملاحظه ای افزایش می دهد و به کودکان می آموزد تا به خوبی با رنگ ها آشنایی پیدا کنند.
  بازی های ساختنی می تواند در آینده کودک هم نقش بسزایی داشته باشد زیرا کودکانی که با لگو بازی می کنند هوش ریاضی و هوش منطقی آنها رشد پیدا می کند و دیدگاهشان نسبت به محیط اطراف بالاتر می رود ودر آینده می توانند انتخاب ها و تصمیمات پخته تری داشته باشند.
  برخی از محصولات لگو
  شرگت لگو علاوه بر آجرهای ساختنی معروف خود که همه آنرا به عنوان سری کلاسیک می شناسند ، بلوک های ریزی که براحتی با هم چفت می شوند و می توان با آن بسته به خلاقیت اشکال نامحدودی را ساخت برای تنوع بیشتر محصولاتش و بر حسب علاقه کودکان محصولات چالش بر انگیز دیگری را در سری های مختلف تولید کرده که برخی از آنها را به شما معرفی می کنیم:
  سری city، که عمدتا همانگونه که از اسمش پیداست به ساختن موضوعات و ابزار آلات شهری می پردازد، سری batman،Super heroes، ninja ،star wars همگی معرفی شخصیت های محبوب انیمیشنی برای کودکان است که بهتر با آنها همزادپنداری کنند و سری technice که به ساخت ماشین ها می پردازد و علاقه مندان خاص خود را دارد همچنین سری creator عمدتا محصولات سه در یک لگو می باشند که در آن می توان سه محصول متفاوت را خلق کرد. سری friends لگویی کاملا دخترانه است و برای دختران بالای سه سال طراحی شده است و سری فانتزی juniors که ساخت ماشین ها و اشکال فانتزی را در بر می گیرد.
  البته فیگورهای لگو هم طرفداران بسیار زیادی در سراسر دنیا دارد و کودکانی که شخصیت ها را دوست دارند و آنها را دنبال می کنند از این فیگورها استقبال خوبی می کنند جالب است بدانید که در سال 1975 آدمک های لگو دست و پا نداشتند.
  البته باید خاطر نشان کرد که شرکت هایی نظیر دکول، هوی می، بلا و ... اسباب بازی های ساختنی به شکل لگو را عمدتا در چین تولید می کنند و از لحاظ کیفیتی هم محصولات قابل دفاعی دارند اما اینجا می توان از شعار معروف لگو استفاده کرد که می گوید:
  «بهترین هیچ وقت مناسب‌ ترین نیست»
  بزرگترین بازار لگو در جهان متعلق به کشور آلمان است . در واقع اسباب بازی اول این کشور لگو است. بازار بزرگ بعدی این کمپانی کشورآمریکا است.

  نویسنده: امید رضایی

  نظرات
  نوشتن نظر بستن