جستجو
همه دسته ها
  منو بسته
  بازگشت به همه

  نقش واکر در راه رفتن کودکان

  نقش واکر در راه رفتن کودکان

  نقش واکر در راه رفتن کودکان
  روزهای ابتدایی که کودک راه می رود برای خانواده ها بسیار جذاب و لذت بخش است. والدین با دیدن راه رفتن فرزندشان ذوق و شوقی دارند که روز به روز بیشتر هم می شود. کودکان زمان تاتی کردن قدمهایی که برمی‌ دارد بسیار سست است و هر لحظه ممکن است به زمین بخورد و این لحظات برای همیشه در خاطر پدر و مادر می ماند. اما عدم تعادل کودک باعث نگرانیه خانواده ها می شود زیرا کودک مرتب زمین می خورد و این زمین خوردن ها ممکن است بسیار خطر آفرین باشد. پدر و مادر وظیفه دارند که در هنگام راه رفتن به کودک خود کمک کنند و همراه او باشند تا کودکان با اطمینان خاطر بیشتری قدم بر دارند. راه رفتن کودک هر چه قدر متزلزل و به صورت تاتی تاتی انجام شود، ولی همین شروع اعتماد به نفس کودک را بالا می برد و او را در معرض آموزش قرار می‌دهد. از آنجایی که خانواده‌ها امکان این را ندارند که مدام دنبال کودک بروند و او را در راه رفتن یاری کنند همچنین راه رفتن کودک به تنهایی ممکن است خطر آفرین باشد، بهتر است از یک وسیله به نام واکر استفاده کرد.
  که علاوه بر کمک، او را سرگرم نیز می کند. واکر مناسب، کودک را تشویق می‌کند تا بیشتر تمرین کند و زودتر و بهتر راه رفتن را یاد بگیرد این وسیله فشار آوردن به پای کودک را به حداقل می رساند و کودک با تکیه دادن به آن خیلی راحت تر قدم برمی دارد اشتیاق او برای راه رفتن بیشتر می شود و همچنین خطرات احتمالی که کودک در معرض آن قرار دارد کاهش پیدا می کند.
  زمان استفاده کودکان از واکر
  زمانی که کودک توانست سرش را کاملا نگه دارد و پاهایش را لمس کند می تواند از واکر استفاده کند ولی این شرایط بسته به جثه و شرایط فیزیکی کودک متفاوت است. در واقع راه رفتن نشانه سلامتی فیزیکی کودک است و هنگامی که کودک شروع به ایستادن می کند و سعی دارد که حرکت کند و در نهایت موفق می شود که گام بر دارد، خانواده ها از دیدن سلامت و بزرگ تر شدن فرزندشان لذت می برند. واکرها برای کودکان ۶ تا ۱۸ ماه طراحی شده اند. هنگامی که کودک توانایی نشستن را پیدا می کند و می تواند چهار دست و پا راه برود و روی پای خود بایستد استفاده از واکر برای او مناسب است. اما باید به این نکته توجه کرد که بهترین زمان استفاده از واکر به طور میانگین از ۹ ماهگی است. بچه هایی که راحت تر قادرند راه بروند نیازی به استفاده از واکر ندارند.
  استفاده از واکر چه تاثیری دارد؟
  کودک بالاخره راه رفتن را یاد می گیرد اما مدت زمان یادگیری در کودکان متفاوت است. با استفاده از واکر سرعت راه رفتن کودک بالا رفته و به او این اطمینان خاطر را می دهد که خودش می تواند راه برود و کسی به او کمک نمی کند. همین امر به کودک شوق بیشتری می دهد و اعتماد به نفس او را بالا می برد و استرس ناشی از افتادن کودک بر روی لوازم خانه و افتادن بر روی زمین را در والدین به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.
  جالب است بدانید که کمک به راه رفتن از زمان های قدیم بوده است وسیله‌ای به نام واکر در گذشته هم مورد استفاده قرار می گرفته اما امروزه شکل آنتغییر کرده و متنوع تر عرضه می گردد
  مزایای واکر نسبت به روروئک
  بالا بردن اعتماد به نفس کودک
  افزایش سرعت راه رفتن
  قابل حمل و استفاده آسان
  تنوع در طراحی
  به عنوان اسباب بازی هم قابل استفاده می باشد(موزیکال، آموزشی و ...)
  کاهش آسیب به لگن و پای کودک هنگام استفاده از واکر.
  فواید استفاده از واکر
  کودک نوپا با استفاده از واکر می تواند بدون نیاز به کمک والدین در محیط خانه راه برود . با تقویت ماهیچه های پا و آمادگی کودک، او آموزش می بیند که در همان ابتدای کودکی مستقل باشد.
  همچنین قابل ذکر است که امروزه واکر ها صرفاً برای راه رفتن طراحی نشده اند و بسیار متنوع و در شکل های مختلفی در بازار عرضه می‌شود.
  گنجاندن بازی های سرگرم کننده و موزیکال بودن واکرها می‌تواند برای کودکان جذاب باشد و کودک را ساعت ها مشغول کند و به والدین این فرصت را بدهد تا به انجام کارهای خود برسند. ویژگی های متنوع واکرها آنها را اقتصادی تر کرده و دوره استفاده از آنها را بالاتر برده به گونه ای که هم قبل و هم بعد از راه رفتن برای کودک قابل استفاده می باشد.
  خطرات استفاده از واکر
  استفاده از واکر هم به تنهایی باعث نمی شود که تمامی خطرات از بین رفته و کودک در امنیت کامل گام بردارد. از آنجایی که واکر سرعت حرکت کودکان را بالاتر می برد ممکن است در هنگام حرکت زمین خورده و آسیب جدی ببیند پس بهتر است هنگامی که کودک از واکر استفاده می کند محیط را برای او ایمن کنید و از رسیدن کودک به مکان های خطرناک جلوگیری کرده وترجیحاً زمانی از واکر برای کودک خود استفاده کنید که حواستان به او باشد و بتوانید از او مراقبت کنید. دسترسی به آشپزخانه و راه پله ها را برای کودک محدود کنید و نقاط تیز میزها و مبل ها را ایمن نمایید و اطمینان داشته باشید که هیچ چیز به کودک شما آسیب نمی رساند و در روزهای ابتدایی استفاده کودک از واکر او را تنها نگذارید در مناطق مسطح واکر را در اختیار کودک قرار داده و مراقب باشید سیم های برق در مسیر او قرار نداشته باشند.
  مشخصات واکر
  واکرها در انواع و شکل های مختلفی در بازار عرضه می‌شود سه یا چهار چرخ بودن آنها وجه مشترکی است که در تمامی واکر ها وجود دارد .یک دسته که تکیه گاه کودک است شاکله اصلی واکر را تشکیل می دهد.
  واکرها می‌توانند از جنس چوب فلز و یا پلاستیک باشد ولی به دلیل تنوعی که استفاده از پلاستیک دارد عمدتاً واکرها از این جنس انتخاب می شوند. افزودن قابلیت های سرگرم کننده و جانبی بر روی واکرها این وسیله را به یک اسباب بازی تبدیل کرده که در هر زمان برای کودک قابل استفاده باشد و جذابیت خود را از دست ندهد قرار دادن جعبه اسباب بازی، موزیکال بودن و بازی های فکری و آموزشی تنها می تواند برخی از کارکردهای جانبی آن باشد، علاوه بر اینها برخی از واکرها قابلیت چهارچرخ شدن و ماشین شدن را هم دارند و به عنوان یک وسیله تزئینی در اتاق کودک نیز از آن استفاده می شود.
  باید توجه کرد که در خرید واکر ها به مرغوبیت آن توجه نمود از واکر هایی استفاده کنیم که علاوه بر استحکام لازم، خود رنگ بوده و در ساخت آن از مواد شیمیایی استفاده نشده باشد. استفاده از واکر نامناسب علاوه بر خسارات مادی می تواند به کودک شما آسیب بزند پس اصلا به خاطر کمی ارزان تر بودن این انتخاب را دست کم نگیرید.

  نظرات
  نوشتن نظر بستن