جستجو
همه دسته ها
  منو بسته
  بازگشت به همه

  درباره گرما زدگی چه می دانید؟

  درباره گرما زدگی چه می دانید؟

  درباره گرما زدگی چه می دانید؟
  در تعریف گرمازدگی می توان گفت که گرمازدگی بیماری خاصی نیست که همه افراد مستعد ابتلا به آن باشند و این حالت بیشتر در فصل های گرم سال، مکان های گرم و در محیط طبیعی که دمای آن بالاتر از حد نرمال باشد اتفاق می افتد. در صورت عدم درمان گرمازدگی عملکرد قلب دچار اختلال می شود و ممکن است فرد با افت فشارخون، اختلال هوشیاری و حتی خطر مرگ نیز مواجه شود.
  مقدار زیادی گرما در درون بدن ما تولید می شود که به شکل طبیعی با راه های عرق کردن و دفع گرما از طریق پوست، خنک شده و تعدیل دما صورت می گیرد. در شرایط محیطی خاص، همچون حرارت بالا، رطوبت زیاد، یا ورزش شدید در هوای گرم، این سیستم خنک کننده طبیعی ممکن است با شکست مواجه شده وحرارت داخلی بدن بالا رود و به سطح خطرناکی برسد. اما گرمازدگی در نوزادان، ی شرایط پیچیده تری را دارد و زمانی که بدن نوزاد بیش از حد گرم شود، می تواند منجر به گرمازدگی شود.
  علائم و نشانه های گرما زدگی در کودکان و نوزادان :
  کودکان با نشان دادن علائم خفیف گرما زدگی شما را متوجه خواهند کرد که کودکتان به طور غیر عادی تشنه و خسته شده است ، در حالی که ظاهر پوست او سرد و مرطوب به نظر می رسد. اگر کودک می تواند صحبت کند ، ممکن است از گرفتگی معده و پاها شکایت کند ، و با افزایش گرما زدگی ممکن است متوجه علائم زیر شوید:
  • کم آبی
  • پوست داغ، قرمز و خشک
  • درجه حرارت بیش از 39 درجه سانتی گراد بدون عرق کردن
  • گیجی
  • بی قراری
  • پالس سریع
  • سر گیجه
  • حالت تهوع
  • سر درد
  • بیهوشی
  • تنفس سریع و کم عمق
  • بی حالی
  اگر کودک من دچار گرمازدگی شد ،چه کاری می توانم انجام دهم؟ بهترین روش های خانگی برای درمان گرمازدگی نوزادان چیست؟
  ۱.پایین آوردن درجه حرارت بدن:
  اولین کاری که باید انجام داد این است که درجه حرارت داخلی بدن را هر چه سریعتر کاهش دهید. زیرا گرما زدگی ، خیلی سریع می تواند منجر به بی هوشی شود. هر گونه لباس های غیر ضروری را در بیاورید. تا حرارت بدن را به سطح طبیعی برسانید و آن را کنترل کنید.
  ۲.کودک را به یک جای خنک انتقال دهید و با 115 تماس بگیرید:
  شما ابتدا باید کودک خود را به یک مکان با تهویه مناسب و مطبوع یا جای که خنک است و سایه دارد ، ببرید. اگر شما در موقعیتی هستید که می توانید کودک خود را به بیمارستان منتقل کنید، هر چه سریعتر این کار را انجام دهید. در صورت تماس با 115 اگر تاخیر ایجاد شد، می توانید با اداره حوادث تماس بگیرید.
  3.با کودک خود صحبت کنید و او را آرام نگه دارید:
  این مکالمه را ادامه دهید و از دادن هر گونه نوشیدنی و داروهای مختلف اجتناب کنید. سعی کنید به کودک دلداری دهید و اورا نوازش کنید و به او این اطمینان را بدهید که به زودی به یک جای خنک خواهید رفت اینگونه روحیه کودک بالاتر می رود. 4.مقدار زیادی مایعات فراهم کنید:
  اگر فرزند شما نشانه های از گرما زدگی را نشان داد و افزایش پیدا نکرد، شما می توانید از مایعات استفاده کنید. مانند شیر مادر یا شیر پاستوریزه. اگر بیش از 4 ماه سن دارد ، می توانید از مقداری آب هم استفاده کنید.
  5. در داخل خانه بمانید و از حمام سرد استفاده کنید:
  در صورتی که نشانه های خفیف گرمازدگی را دارد این یکی از ایده آل ترین راه ها می باشد.شما می توانید آنها را در یک وان آب سرد قرار دهید تا قبل از رفتن به پزشک به کاهش حرارت بدن او کمک کنید. چگونه از گرمازدگی در کودکان جلوگیری کنیم؟
  در همه مواقع ، بدن آن ها را هیدراته نگهدارید ، (هيدراته کردن بدن يعني رساندن آب کافي به بدن) و مطمئن شوید که کودک شما مایعات اضافه، در هوای گرم را دریافت می کند.کودکانی که از شیر مادر استفاده می کنند نیز، نیاز به مایعات اضافی دارند شما به عنوان یک مادر، باید میزان مصرف مایعات را افزایش دهید، تا از کمبود آب بدن جلوگیری کنید. و کم آبی.
  در اوج گرما،در داخل خانه بمانید
  مطمعن شوید که در این مواقع،کودکتان در داخل اتاقی با هوا و تهویه مناسب نگه داری می شود ؛ در واقع،تهویه مناسب هوا یکی از راه های جلوگیری از گرما زدگی می باشد.
  اگر به ناچار باید کودک خود را بیرون از منزل بیاورید، لباس های رنگی روشن و سبک بپوشد.
  شما باید از عینک آفتابی،یک کلاه و کرم ضد آفتاب برای محافظت از کودک خود در برابر اشعه های خورشید، استفاده کنید.
  کودک را به تنهایی، در ماشین نگذارید و از تنها گذاشتن کودکان درون ماشین به شدت اجتناب کنید. حتی اگر شیشه ها پایین باشد. زیرا ماشین ها به سرعت حرارتشان بالا می رود و داغ می شوند و در عرض 10 دقیقه به سطح بالا و خطرناکی خواهد رسید.
  اگر در ناحیه ای زندگی می کنید، که با یک بحران گرمایی مواجه شده است،بهتر است که نوزاد خود را حتما در اتاق سرد یا تهویه مطبوع نگه داری کنید.
  گرما زدگی با گرفتگی عضلات مشخص می شود و می تواند باعث آسیب های جدی در نوزادان شود ، بیشتر آسیب های ناشی از گرمازدگی شدید هستند. گرما زدگی حالتی است که می تواند زندگی کودکان را در معرض خطر قرار دهد و این ، زمانی اتفاق می افتد که بدن بیش از حد گرم می شود و به دلیل بالا رفتن دمای بدن و عدم توانایی بدن برای تنظیم و کنترل آن صورت می پذیرد. گرما زدگی بیشتر در نوزادان و کودکان معمول است و اتفاق می افتد. این اتفاق ممکن است زمانی که آنها برای مدت طولانی در خارج از منزل و در آب و هوای گرم قرار می گیرند، اتفاق بیفتد همچنین ، سوار یک ماشین داغ شدن و یا قرار دادن کودکان در ماشین، احتمال ابتلا به گرما زدگی را بسیار افزایش می دهد.
  گرما زدگی مستلزم زمان زیادی نیست و حتی می تواند در عرض چند دقیقه اتفاق بیفتد و چندین راه وجود دارد که باعث گرم شدن بیش از حد بدن انسان می شود. ولی به طور کلی ، دمای بالا علت گرما زدگی است این اتفاق زمانی که دمای بدن ،همراه با رطوبت بدن افزایش پیدا کند، خطرناک تر است. پوشاندن لباس های بیش از حد به کودکان ، نیز باعث افزایش درجه حرارت بدن می شود.

  نظرات
  نوشتن نظر بستن